Jyväskylän kesäyliopisto

Steinerpedagogiikan opinnot (25 op)

Paikka
Jyväskylän Steinerkoulu
Opettaja
Jyväskyän steinerkoulun opettajat sekä muiden steinerkoulujen opettajat, taideaineiden opettajat
Aika
27.10.2017 - 28.4.2018
Ilmoittautuminen alkaa
1.5.2017 00:00
Ilmoittautuminen päättyy
10.10.2017
Kurssilla on tilaa
Ilmoittaudu nyt
Kurssimaksu
950,00 €

Steinerpedagogiikan opinnot (25 op) muutokset mahdollisia

Steinerpedagogiikan opinnoissa paneudutaan steinerpedagogisen ajattelun mukaiseen ihmiskuvaan ja ihmisen kehitykseen, steinerkoulun opetussuunnitelmaan ja oppilaan kehityksen kannalta merkittäviin vaiheisiin ja oppiaineisiin. Erityisesti pyritään siihen, että opiskelija löytää myös taiteellisen harjoituksen merkityksen osana omaa kasvuaan. 

Opinnot tulevat sisältämään mm.

- luentoja ja keskustelua steinerpedagogiikan taustoista ja pedagogisista metodeista
- lapsen kehitysvaiheiden tarkastelua
- taiteellisia harjoituksia kuvataiteissa, eurytmiassa, musiikissa, muotopiirustuksessa, bothmervoimistelussa ja puheäänen muodostuksessa
- perehtymistä alan kirjallisuuteen
- tutustumista Steinerkoulun arkeen

25 opintopisteen opinnot antavat hyvän perehtyneisyyden steinerpedagogiikkaan sekä mahdollisuuden jatkaa opintoja 60 opintopisteeseen. Steinerkoulun luokanopettajan tutkintoa tavoitteleville suosittelemme tutustumista Snellman korkeakoulun  sivustoon
http://www.snellman-korkeakoulu.fi/opiskelu/koulutusohjelmat/steinerkoulun-luokanopettajan-tutkinto-280-op

Kohderyhmä:
Opintoihin ovat tervetulleita steinerkoululaisten –sekä  varhaiskasvatusikäisten lasten vanhemmat, steiner kouluissa ja päiväkodeissa työskentelevät sekä kaikki kasvatusalan ammattilaiset jotka haluavat saada uusia näkökulmia sekä virikkeitä työhönsä.

Sisältö:
Opetussuunnitelma julkaistaan myöhemmin.

Opettajat:
Opettajina toimivat Jyväskylän steinerkoulun opettajat sekä muiden steinerkoulujen opettajat, taideaineiden opettajat sekä mahdollisesti Snellman-korkeakoulun opettajat.

Suoritustavat:
Opintoihin sisältyy lähiopetusta (noin 90 tuntia), kirjallisuuteen perehtymistä ja kirjallisia tehtäviä sekä taidollista harjoittelua. Mikäli opiskelija haluaa jatkaa opintojaan 25 opintopistettä suoritettuaan hänen tulee osallistua lähiopetukseen 85 prosenttisesti sekä kirjallisten töiden suorittamista annetun aikataulun mukaan.

Aika ja paikka:
Lähiopetus järjestetään Jyväskylän steinerkoululla, Keskikatu 17, 40700 Jyväskylä.
Lähiopetuspäivät (perjantaisin kello 17.00-21.00 ja lauantaisin 8.30-15.00)

Osallistumismaksu:
950 € / 550 € (Jyväskylän steinerkoulun, Tähtitarhan ja Pikku-Otavan vanhemmille ja henkilökunnalle alennettu hinta).
Osallistumismaksu laskutetaan 2 erässä.
Opinnoista on mahdollisuus suorittaa myös yksittäisiä lähiopetusjaksoja, ota yhteys kesäyliopiston toimistoon p. 044 760 3730

Ilmoittautuminen:
10.10.2017 mennessä

Lisätietoja:
Opintojen järjestelyihin liittyen: koulutussihteeri Hanna Rajala, hanna.rajala@jyu.fi
Opetussisältöihin ja käytäntöihin liittyen: www.jklsteinerkoulu.fi

 

Ohjelma:

27.-28.10.2017
Perjantai
17.00-17.45 Seminaarin avaus, Paula Keskinen
17.45-18.30 Opintojen ohjaus, kirjallisuus, referaatit, Paula Keskinen
18.30-18.45 Tauko
18.45-19.30 Eurytmia, Ines Bindler
19.30-20.15 Eurytmia, Ines Bindler
20.15-21.00 Laulu, Hanna Semann

Lauantai
8.30-9.15 Laulu, Hanna Semann
9.15-10.00 Laulu, Hanna Semann
10.00-10.45 Eurytmia, Ines Bindler
10.45-11.30 Eurytmia, Ines Bindler
11.30-12.00 Tauko
12.00-12.45 Ihmisen ja maailman käsittäminen, Lea Blåfield
12.45-13.30 Ihmisen ja maailman käsittäminen, Lea Blåfield
13.30-14.15 Kuvataide, Eija Kallinen
14.15-15.00 Kuvataide, Eija Kallinen

 

17.-18.11.2017
Perjantai
17.00-17.45 Ihmisen ja maailman käsittäminen, Lea Blåfield
17.45-18.30 Ihmisen ja maailman käsittäminen, Lea Blåfield
18.30-18.45 Tauko
18.45-19.30 Muovailu, Marita Leppäaho
19.30-20.15 Temperamentit elämänalueella, Eija Kallinen
20.15-21.00 Temperamentit elämänalueella, Eija Kallinen

Lauantai
8.30-9.15 Laulu, Hanna Semann
9.15-10.00 Antroposofiset virikkeet, Helena Heikkilä
10.00-10.45 Varhaiskasvatus, Eija Sarasin
10.45-11.30 Varhaiskasvatus, Eija Sarasin
11.30-12.00 Tauko
12.00-12.45 Ihmis- ja maailmankuvan ilmeneminen ihmiskehityksessä, Lea Blåfield
12.45-13.30 Ihmis- ja maailmankuvan ilmeneminen ihmiskehityksessä, Lea Blåfield
13.30-14.15 Muovailu, Marita Leppäaho
14.15-15.00 Muovailu, Marita Leppäaho

 

19.-20.1.2018
Perjantai
17.00-17.45 Aistit ihmiskehityksessä, Eija Kallinen
17.45-18.30 Aistit ihmiskehityksessä, Eija Kallinen
18.30-18.45 Tauko
18.45-19.30 Eurytmia, Ines Bindler
19.30-20.15 Luonne, Helena Heikkilä
20.15-21.00 Bothmer-voimistelu, Helena Heikkilä

Lauantai
8.30-9.15 Eurytmia, Ines Bindler
9.15-10.00 Eurytmia, Ines Bindler
10.00-10.45 Ihmiskehityksen mukainen kasvatus, Lea Blåfield
10.45-11.30 Ihmiskehityksen mukainen kasvatus, Lea Blåfield
11.30-12.00 Tauko
12.00-12.45 Opetuksen muuttuminen lapsuuden ja nuoruuden kehityksessä, Aino Nieminen
12.45-13.30 Opetuksen muuttuminen lapsuuden ja nuoruuden kehityksessä, Paula Keskinen
13.30-14.15 Kuvataide, Aino Nieminen
14.15-15.00 Rytmisyyden merkitys, Aino Nieminen

 

9.-10.3.2018
Perjantai
17.00-17.45 Tietoisuuden tasot (Ihmisoppi 5), Lea Blåfield
17.45-18.30 Tietoisuuden tasot, Lea Blåfield
18.30-18.45 Tauko
18.45-19.30 Laulu, Hanna Semann
19.30-20.15 Opettamisen taito, Eija Kallinen
20.15-21.00 Opettamisen taito, Eija Kallinen

Lauantai
8.30-9.15 Laulu, Hanna Semann
9.15-10.00 Laulu, Hanna Semann
10.00-10.45 Elämän ja tietoisuuden voimat kasvun aikana (Ihmisoppi 4), Lea Blåfield
10.45-11.30 Elämän ja tietoisuuden voimat kasvun aikana, Lea Blåfield
11.30-12.00 Tauko
12.00-12.45 Opetuksen menetelmistä, Aino Nieminen
12.45-13.30 Opetuksen menetelmistä, Paula Keskinen
13.30-14.15 Opettamisen taito, Eija Kallinen
14.15-15.00 Opettamisen taito, Eija Kallinen

 

27.-28.4.2018
Perjantai
17.00-17.45 Puhe ja draama, Elina Rinne
17.45-18.30 Puhe ja draama, Elina Rinne
18.30-18.45 Tauko
18.45-19.30 Eurytmia, Ines Bindler
19.30-20.15 Eurytmia, Ines Bindler
20.15-21.00 Kasvattajan itsekasvatus, Helena Heikkilä

Lauantai
8.30-9.15 Puhe ja draama, Elina Rinne
9.15-10.00 Puhe ja draama, Elina Rinne
10.00-11.30 Ihmis- ja maailmankuvallinen yhteenveto ryhmätyönä
11.30-12.00 Tauko
12.00-12.45 Kuvataide, Aino Nieminen
12.45-13.30 Kuvataide, Aino Nieminen
13.30-15.00 Pedagoginen yhteenveto kaikki opiskelijat ja opettajat yhdessä ryhmätyönä

 

 

 

Näytä kaikki kurssit.